You are currently viewing JAK URZĄDZIĆ MAŁY OGRÓD PRZED DOMEM? – 4 WAŻNE ZASADY
Jak przygotować ogród na wiosnę?

JAK URZĄDZIĆ MAŁY OGRÓD PRZED DOMEM? – 4 WAŻNE ZASADY

Jak urządzić mały ogród przed domem? Aranżacja małego ogrodu do 500 mkw to wyzwanie zarówno dla jego właściciela, jak i dla doświadczonego architekta krajobrazu. Podstawowym zagadnieniem, a dla wielu nawet problemem, jest połączenie funkcji ozdobnych, wypoczynkowych i użytkowych na małej powierzchni przylegającej do posesji. Projektowanie ogrodu jest bardzo wymagające, a wszystkie działania, które podejmujemy muszą być bardzo dokładnie przemyślane. Aby układ zaprojektowanego ogrodu służył przez lata należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, tj.: odpowiedni dobór roślinności, stworzenie odpowiedniego miejsca relaksu, działania zmierzające do optycznego powiększenie ogrodu, jak również wyposażenie ogrodu sensu stricte.

1. WŁAŚCIWIE DOBIERZ ROŚLINNOŚĆ

Zanim zdecydujesz się jaką roślinność zasadzić w ogrodzie, należy rozważyć kilka kwestii takich jak nasłonecznienie, rodzaj gleby i funkcję, którą będzie pełnić. Dobrym rozwiązaniem są tzw. drzewa pienne jak chociażby klony, które stosunkowo szybko rosną oraz są odporne na niskie temperatury. Natomiast jeśli aranżowany ogród jest nasłoneczniony najlepiej sprawdzi się akacja, nie wymagająca żyznej gleby. Osoby lubiące intensywne zapachy kwiatów powinny przemyśleć kwestię posadzenia Surmi lub Robiny akacjowej. Ażeby roślinność zapewniała cień, doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się graby w formie kolumnowej. Funkcję zarówno użytkową, jak i ozdobną spełnią drzewa takie jak jabłoń lub czereśnia. Jeśli aranżujesz ogród całoroczny i nie chcesz, aby liście drzew opadły na jesień, proponujemy zasadzenie zimozielonej Magnolii wielkokwiatowej. W tej sytuacji idealnie sprawdzą się też krzewy Pierisa japońskiego bądź Skimii japońskiej.

2. STWÓRZ WŁASNĄ STREFĘ WYPOCZYNKU

Ogród, który został zaprojektowany zgodnie z naszymi preferencjami sprawia, że chętnie spędzamy w nim czas wolny. Nie tylko dbamy o roślinność, ale również chętniej odpoczywamy na świeżym powietrzu. Warto więc przemyśleć lokalizację i aranżację miejsca odpoczynku, szczególnie gdy mamy do czynienia z małym ogrodem. W celu zapewnienia dostępu do korzystania z ogrodu niezależnie od pogody należy przemyśleć kwestię zadaszenia. Pergole tarasowe chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, czego przykładem są rozwiązania TWIGO. Uzupełnienie wariantu podstawowego pergoli TWIGO o przesłony boczne, które umożliwią korzystanie ze strefy wypoczynku w dni wietrzne i podczas chłodnych wieczorów. Kilka bardziej szczegółowych informacji na temat wyboru pergoli można znaleźć tutaj. Pergolę można wycenić bezpośrednio u producenta.

3. OPTYCZNIE POWIĘKSZ PRZESTRZEŃ

Powiększyć ogród optycznie można na kilka sposobów. Pierwszy z nich wiąże się z doborem odpowiedniej roślinności. W celu powiększenia ogrodu należy sadzić karłowate gatunki drzew i krzewów. Wysokie drzewa i bluszcz najlepiej posadzić na obrzeżach ogrodu, przy ścianie domu. Teren, na którym sadzimy rośliny warto wysypać jasnym żwirkiem, który wizualnie powiększy teren. Jeśli planujemy poprowadzić w naszym ogrodzie ścieżkę najlepiej jest ułożyć chodnik o falistym kształcie. Wówczas ścieżka wizualnie powiększy powierzchnię ogrodu. Należy również pamiętać, aby materiały, z których chcemy ją stworzyć były antypoślizgowe oraz odporne na niskie temperatury. Mając ogródek o małej powierzchni należy unikać ciężkiego, metalowego ogrodzenia, które przytłumi naszą zieloną przestrzeń. Chcąc ogrodzić teren najlepiej wybrać lekkie, ażurowe obramowanie.

4. ZADBAJ O WIELOFUNKCYJNE WYPOSAŻENIE OGRODU

Małą przestrzeń łatwiej ograniczyć niepotrzebnymi rzeczami. W celu upiększenia małego ogrodu dekoracjami, najlepiej jest postawić jedną większą dekorację, aniżeli kilka mniejszych. Przemyślaną ozdobą będzie również lustro, które to powieszone na ścianie domu sprawi, że ogród będzie się wydawał większy. Jeśli do ogrodu prowadzą schody, można je wykorzystać jako miejsce ekspozycji kwiatów doniczkowych bądź ozdobnych lampionów. Z kolei gdy w strefie relaksu planujemy umieścić meble, zadbajmy o to, aby pełniły one jednocześnie miejsce schowka. Aranżacja ogrodu o małych wymiarach nie jest łatwym zadaniem. Jednak gdy przemyślimy wszystkie aspekty stworzenie przestrzeni większej wizualnie niż w rzeczywistości nie powinno stanowić żadnego problemu. Zapraszamy do naszych innych publikacji.

Dodaj komentarz